Portal_background_image

جايگاه دوم سوانح و تصادفات كشور متعلق به استان مركزي است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی گفت: براساس آمار، استان مرکزی در جایگاه دوم کشور از بُعد سوانح و تصادفات قرار دارد

سید احمد سجادی امروز سه شنبه در سومین مجمع سلامت شهرستان دلیجان با اشاره به اینکه سهم دستگاه ها باید در سلامت مردم مشخص باشد تا به سلامت اجتماعی دست یابیم، اظهار کرد: چرا باید مطب‌های پزشکان، دندانپزشکان، آزمایشگاه‌ها و داروخانه ها شلوغ باشد و چرا هنوز آرزوی خانواده‌ها پزشک شدن فرزندان است؟ چون به بحث کلی سلامت در کشور توجه نشده است و دستگاه‌های اجرایی وظایف خود را جهت ارتقای سطح سواد سلامت مردم انجام نداده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هر چقدر هم که زیرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان توسعه می‌یابد، همچنان در این حوزه عقب هستیم، گفت: سرعت توسعه این زیرساخت‌ها کم نیست، اما سرعت بیمار شدن مردم چندین برابر است و باید سلامت جامعه مدنظر قرار گیرد.

سجادی با اشاره به آمار مرکز رصد سازمان اجتماعی کشور از وضعیت آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: موضوع آسیب‌های اجتماعی به جهت اولویت‌بندی و ارائه راهکار در هیات اندیشه ورز استان مطرح و بررسی شد. براساس این آمار استان مرکزی در جایگاه دوم کشور از بُعد سوانح و تصادفات قرار دارد که براساس پیشنهاد هیات اندیشه ورز استان، این موضوع به عنوان گفتمان غالب مجامع سلامت مورد توجه قرار گرفت.

وی تصریح کرد: متاسفانه مردم نسبت به تصادفات بی‌تفاوت شده‌اند، بر این اساس پیشنهاد شد که برای حساس کردن مردم چالش رسانه‌ای در این رابطه ایجاد شود که انجام این مهم در برنامه کاری قرار دارد، همچنین با وجود تشکل‌های مردم نهاد فعال در همه حوزه‌ها در استان، اما در حوزه ترافیک و سوانح و حوادث تشکل مردمی و تخصصی وجود ندارد تا به کاهش آمار و اجتماعی شدن اقدامات در این بخش کمک کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی با اشاره به هدفگذاری استان برای کاهش ۱۰ درصدی حوادث و سوانح در سال ۹۸ بیان کرد: در بروز تصادفات و سوانح ۱۷ درصد خودرو، ۱۷ درصد جاده و ۶۶ درصد عامل انسانی دخیل است و امیدواریم دستگاه‌های سهیم در حوزه سلامت، مردم و ناجا توجه بیشتری به موضوع داشته باشند و قوانین با جدیت بیشتری اعمال شود.

سجادی افزود: در ارزیابی روند تصادفات و سوانح لازم است که هرم سنی متوفیان، مجروحان و رانندگان، نوع وسایل نقلیه دخیل در حوادث، سهم موتورسیکلت و عابرین پیاده و ... به دقت بررسی و جهت ارتقای سواد سلامت جامعه نیز اقدام شود.

به گزارش ایسنا، در این نشست فرماندار دلیجان با تاکید براینکه سلامت جامعه فقط به دانشگاه علوم پزشکی و حوزه بهداشت و درمان مرتبط نیست بلکه تمامی دستگاه‌ها باید قدر و سهم خود را در این حوزه به جا آورند، گفت: در حوزه ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، آموزش و زیرساخت‌های آموزشی بسیار اهمیت دارد.

سیامک سلیمانی اظهار کرد: شهرستان دلیجان میزبان اتباع خارجی است و بحث آموزش در این شهرستان اهمیت بیشتری دارد، به همین منظور امسال بالغ بر ۸ میلیارد تومان در حوزه مدارس هزینه شد و فضاهای مناسب در آستانه بهره‌برداری هستند.

وی با اشاره به اهمیت کیفیت جاده‌ها در کاهش حوادث و تصادفات تصریح کرد: شهرستان دلیجان موقعیت استراتژیکی داشته و کریدور جنوب به شمال قرار دارد. در حوزه راه‌ها در سال جاری ۱۶ میلیارد تومان اعتبار ملی جذب شده است، همچنین تامین روشنایی محور دلیجان تا شهرک صنعتی نیز در دست انجام است. بهسازی جاده دلیجان نراق در مرحله انعقاد قرارداد است، کار اجرایی لکه گیری و روکش آسفالت محور دلیجان - محلات به زودی آغاز می‌شود و آسفالت محور سلفچگان - دلیجان در شرف انجام است.

سلیمانی با اشاره به جذب ۲۴ میلیارد  تومان اعتبارات ملی در حوزه‌های مختلف برای شهرستان دلیجان گفت: در حوزه سلامت ضمن توجه به موضوعات آموزشی و زیرساخت‌ها باید به وظایف مدنی نیز توجه داشت و تشکل‌ها باید در این حوزه نقش آفرین باشند.

فرماندار دلیجان با اشاره به وضعیت حوزه بهداشت و درمان شهرستان گفت: با وجود همه تلاش‌ها در حوزه جذب متخصص و پزشک، دلیجان با شرایط نا پایداری روبروست و لازم است به این شهرستان توجه ویژه صورت گیرد.


دسته بندی

دفتر امور اجتماعی و فرهنگی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
   آخرین اخبار دفاتر استانداری

   آخرین اخبار بخشداری ها