Portal_background_image

تعداد زايمان هاي خانگي در استان مركزي نگران كننده است

استاندار مرکزی گفت: تعداد زایمان ها و ولادت هایی که در خانه انجام می شود، مسئله ای نگران کننده است، به طوری که اگر جلوی این امر گرفته نشود باعث تبعات اجتماعی ناگوار برای استان خواهد شد.

سید علی آقازاده در چهل و هفتمین کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان اینکه یکی از سیاست های مهم اجتماعی استان مرکزی تزریق روحیه و نشاط به جامعه است، گفت: علیرغم اینکه فعالیت های دستگاه های اجرایی همچون شهرداری ها، فرمانداری ها، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهزیستی و... نسبت به سال های گذشته و برخی استان ها در این خصوص بهتر بوده است، ولی این عملکرد کافی نیست زیرا بر استان مرکزی از لحاظ جایگاه و ظرفیت های موجود شان بالاتری مترتب است. 

وی ادامه داد: لازم است دستگاه های متولی در حوزه نشاط اجتماعی همچون شهرداری ها، فرمانداری ها، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و... گزارشی از عملکرد 4 ماهه خود در خصوص برنامه های اجرایی در این راستا را در جلسه بعدی کارگروه ارائه کنند. 

استاندار مرکزی با بیان اینکه به نظر می رسد فعالیت های خوبی در زمینه افزایش روحیه نشاط اجتماعی استان توسط دستگاه ها صورت گرفته، اما اطلاع رسانی در این زمینه کم بوده است، تصریح کرد: علاوه بر ارزیابی و بررسی برنامه های اجرا شده در استان طی 4 ماهه نخست امسال لازم است برای نیمه دوم سال برنامه ریزی جدی تر در این حوزه صورت گیرد، خوشبختانه در این حوزه شهرداری ها نسبت به سال گذشته بیشتر پای کار آمده اند و سازمان های مردم نهاد مشارکت خوبی در این برنامه ها داشته اند. 

وی با بیان اینکه یکی از اهداف و سیاست های استان تقویت و حمایت هر چه بیشتر سمن هاست، گفت: برگزاری مسابقات جام یادگار امام یکی از فعالیت های اثربخش در حوزه نشاط اجتماعی بود و با وجود آنکه فدراسیون کشتی نسبت به توانمندی استان مرکزی مطمئن نبود، اما استان توانست این مسابقات را با کیفیت مطلوب برگزار کند به طوری که فدراسیون و وزارت ورزش نیز به کیفیت مسابقات در استان اذغان داشتند. 

آقازاده با اشاره به اینکه در 5 ماهه نخست سال جاری آمار طلاق در استان کاهش پیدا کرده است، گفت: مرکز همسان گزینی تبیان در اراک به عنوان یک نهاد کاملا مردمی و حقوقی و با اهمیت بالا و موثر در بحث ازدواج پایدار و کاهش سن ازدواج راه اندازی شده و لازم است دستگاه های اجرایی همکاری های لازم را با این مرکز داشته و حتی یک رابط فرهنگی به این موسسه معرفی کنند. 

آقازاده بیان کرد: تعداد زایمان ها و ولادت هایی که در خانه انجام می شود، مسئله نگران کننده ای است، بطوریکه که اگر جلوی این امر گرفته نشود، تبعات اجتماعی ناگوار برای استان رقم می خورد، همچنین باید راهکار و تضمینی برای جبران مطالبات بیمارستانها ناشی از فرار بیمارانی که به دلیل عدم تمکن مالی در پرداخت هزینه های درمان، بدون اطلاع بیمارستان را ترک می کنند، نیز اتخاذ شود. 

وی با اشاره به برنامه های هفته دولت استان و 450 بازدید از خانواده شهدا و 200 خانواده محروم، بر لزوم ادامه این بازدیدها تاکید کرد و گفت: مدیران دستگاه ها موظف هستند از خانواده محرومین بازدید به عمل آورند، زیرا این بازدید برای افرادی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند می تواند نقش موثری در کاهش مشکلات داشته باشد. 

استاندار مرکزی تصریح کرد: طرح راه اندازی کانون اشتغال و کارآفرینی مساجد که از سوی جهاد دانشگاهی دنبال می شود، طرح خوبی است ولی نیاز است این طرح برای بررسی بیشتر و رفع نقاط ضعف به دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری ارجاع شود تا با حضور و نظر دستگاه ها نواقص آن برطرف شود. 

وی بیان کرد: این طرح می تواند در رونق اقتصادی و حمایت از زنان سرپرست خانوار در قالب بازارچه های صنایع دستی و... نقش بسزایی داشته باشد. احداث بازارچه های دائمی از اهمیت بالایی برخوردار است و به دنبال این هستیم که ابتدا در شهرهای بزرگ استان و سپس در شهرهای کوچک و روستاهای استان این بازارچه ها را برای حمایت از زنان سرپرست خانوار و روستایی راه اندازی کنیم.دفتر امور اجتماعی و فرهنگی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها